HMYZ.NET
Cvrčkovci

Cvrčkovci

Grylloblattodea

Cvrčkovci

Počet druhů na světě (v ČR): 25 (0)


Délka těla: 12 až 30 mm


Znaky: Bezkřídlý hmyz s kousacím ústním ústrojím namířeným dopředu a dlouhými zadečkovými přívěsky. Oči jsou malé nebo úplně chybějí. Samice mají krátké kladélko. Barva těla je světle hnědá, žlutohnědá nebo šedá.


Stanoviště: Žijí v půdě či tlejícím dřevě, především v horách, v chladném a vlhkém prostředí, u sněžných polí nebo v ledových jeskyních. Teplota nad 16 stupňů je zabíjí.


Způsob života: Žijí skrytě. Jsou dobří lovci. Loví ve dne i v noci.


Potrava: Loví živou či právě uhynulou kořist. Mohou se živit i rostlinnými látkami.


Rozšíření (výskyt): Chladné oblasti na severní polokouli – hory, podhorské oblasti a vápencové jeskyně v severní Americe a východní Asii (Sibiř, Japonsko).


Rozmnožování a vývoj: Páření trvá několik hodin. Samice klade vajíčka až po několika měsících do dřeva či půdy. Larvy jsou podobné dospělcům, liší se např. nižším počtem tykadlových článků a zadečkových přívěsků. Larvy procházejí obvykle nejméně 8 stadii a jejich vývoj trvá pět let. Dospělci žijí několik let. Životní cyklus tak trvá asi sedm let.


Taxonomie řádu: 1 čeleď


Pozn. Cvrčkovci byli objeveni až roku 1906 a zpočátku byli považování za primitivní čeleď rovnokřídlého hmyzu. Samostatným řádem se stali v roce 1914.


© Jakub Pechlát 2005, info(zavináč)hmyz.net