HMYZ.NET

články o hmyzu

Články o hmyzu jsem se rozhodl v rámci rubrik na mých stránkách zařadit do sekce rekordy.

Články se zde budou objevovat nepravidelně, jak se mi bude dařit je připravovat.


Původ pojmenování hmyzu

28. 8.2007 - Zamysleli jste se někdy nad jmény hmyzu, kde se vzala, co znamenají a jak vznikla? Zde jsou výsledky pátrání na toto téma.

Ochrana hmyzu

15. 4. 2007 - Na stránkách hmyz.net najdete různé seznamy chráněných a ohrožených druhů hmyzu. Pojďme si povědět více o tom, jak se dá vlastně chránit hmyz.

Hmyz - význačná třída: Dodatek II. - Chrobáci na pomoc

19. 3. 2007 - Přírodní rovnováha je velmi křehká věc a člověk již mnohokrát ukázal, že jejím zákonitostem dosud plně neporozuměl. My si ale ukážeme příklad, kdy se podařilo narušenou rovnováhu obnovit s pomocí přírodě vlastních prostředků.

Hmyz - význačná třída: Dodatek I. - Forenzní entomologie

13. 3. 2007 - Nejen ti, kdo se zajímají o kriminalistiku, se už možná setkali s pojmem forenzní (soudní) entomologie. Pojďme si tento poměrně mladý obor přiblížit na modelovém případě.

Hmyz na vlajkách obcí ČR

14. 2. 2007 - Jelikož zima nepřeje výpravám za hmyzem do přírody, pozvu vás na trochu netradiční cestu, a to na výlet po obcích České republiky, které mají symbol hmyzu na svém praporu. (Tento článek tak může sloužit i jako dodatek k článku „Hmyz – význačná třída, 8. díl - Kultura, náboženství a estetika“.)

Hmyz - význačná třída: 13. díl - Příčiny úspěchu III.

8. 2. 2007 - Třetím článkem o úspěchu hmyzu, který se zaměří na proměnu hmyzu během vývoje jedince a na jeho velkou přizpůsobivost změnám prostředí, zakončíme seriál o hmyzu coby význačné třídě živočišné říše.

Hmyz - význačná třída: 12. díl - Příčiny úspěchu II.

30. 1. 2007 - Druhý článek na téma úspěchu hmyzu se zaměří na jeho schopnost letu a vysoký rozmnožovací potenciál.

Hmyz - význačná třída: 11. díl - Příčiny úspěchu I.

24. 1. 2007 - Poslední tři díly tohoto seriálu článků jsou věnovány úspěchu hmyzu. Vydáme se hledat příčiny toho, proč je hmyz tak druhově rozmanitý, a jak je možné, že dokázal kromě oceánu osídlit všechy typy prostředí na Zemi?

Hmyz - význačná třída: 10. díl - Léčebná a terapeutická hodnota hmyzu

17. 1. 2007 - Při hledání nových léku často vědci nacházejí účinné látky v přírodě. Jejich velkou a doposud málo prozkoumanou zásobárnou je podle všeho i říše hmyzu. Zde jsou některé nejznámější příklady.

Hmyz - význačná třída: 9. díl - Věda a technika

10. 1. 2007 - Inspirace hmyzem se neomezuje jen na umění a kulturu. Také v oblasti vědy a techniky umožňují poznatky, které máme o hmyzu, použít například nová konstrukční řešení nebo metodické postupy, s nimiž lze v řadě oborů dosáhnout pozoruhodných výsledků.

Hmyz - význačná třída: 8. díl - Kultura, náboženství a estetika

4. 1. 2007 - O uctívání vrubounů ve starém Egyptě slyšel už asi každý. Podobně se asi většina z nás shodne, že motýli jsou krásná stvoření. Hmyz podněcuje lidskou představivost a tvořivost už velmi dlouho a mnoha způsoby, jak si ukážeme v tomto dílu.

Hmyz - význačná třída: 7. díl - Sociologický význam

30. 12. 2006 - Aniž si to běžně uvědomujeme, hmyz má svůj podíl na výsledku historických událostí a utváření dějin. Ukážeme si to na několika příkladech.

Hmyz - význačná třída: 6. díl - Hmyzí produkty

19. 12. 2006 - Každý určitě zná včelí med. To ale není jediný hmyzí produkt, který lidstvo shledalo užitečným. Pojďme si přiblížit několik příkladů dnes či dříve ceněných "výrobků" hmyzu, byť většinu z nich již dnes dovedeme nahradit umělými materiály.

Hmyz - význačná třída: 5. díl - Ekologický význam

13. 12. 2006 - Význam hmyzu z hlediska jeho funkcí v přírodním prostředí představuje základ jeho nepostradatelnosti. O jaké funkce se jedná?

Hmyz - význačná třída: 4. díl - Hmyz jako potrava

6. 12. 2006 - V čem spočívá užitečnost hmyzu? Například v tom, že hmyz je kvalitním zdrojem potravy, což však může z vlastní zkušenosti potvrdit jen málokterý Evropan...

Hmyz - význačná třída: 3. díl - Škůdci nebo spojenci

29. 11. 2006 - Řada lidí považuje hmyz za obtížný a škodlivý. To je ale subjektivní pohled člověka, který na tom často nese hlavní díl viny. Kdyby nám tak mohl hmyz říct, jak to vidí ze svého pohledu...

Hmyz - význačná třída: 2. díl - Dominance hmyzu

22. 11. 2006 - Pojďme si na několika příkladech naznačit ohromnou pestrost a četnost hmyzu.

Hmyz - význačná třída: 1. díl

22. 11. 2006 - Tento první seriál článků zahájíme poněkud filozoficky pojatým článkem o nepostradatelnosti hmyzu v přírodě. Někdo si může myslet, že by bez hmyzu bylo na světě lépe, ale jak si brzy ukážeme, význam a pestrost hmyzu z něj bez nadsázky dělají vládce naší planety.

zpět


© Jakub Pechlát 2006-2007, hmyz.net(zavináč)seznam.cz