HMYZ.NET

TOP 20 nejnavštěvovanějších fotografií 2006


Aby tato stránka nebyla jen seznamem fotografií, doplnil jsem ji pro zpestření komentářem ve sportovním duchu.
Jednotlivé obrázky najdete ve větším provedení v sekci "fotografie".
Počet zobrazení Top 10 najdete ve statistikách v sekci "ostatní".


20. Geotrupes stercorosus – Chrobák lesní

Poslední místo v žebříčku patří tomuto pracovitému zástupci týmu vrubounovitých. Ale nezapomínejme, že celý peloton čítal 176 závodníků, byť určitá část z nich se k závodu přidala až během roku, a tedy s horší startovní pozicí. Zaprášenost těla tohoto závodníka svědčí o tom, že ho toto umístění stálo hodně sil. Zároveň ale aktivní postoj a nastražená tykadla ukazují, že kdyby bylo více času, 20. místo by možná nebylo jeho konečnou stanicí.

Chrobák lesní


19. Dorcus parallelopipedus – Roháček kozlík

Předposlední místo patří zástupci týmu roháčovitých, který i přes své výrazně menší rozměry zvládl sekundovat svému většímu stájovému kolegovi, který se umístil v žebříčku na jednom z předních míst. I v tomto případě lze podle stavu dresu závodníka soudit, že umístění bylo těžce vydřené a závěrečný sprint tak mohutný, že se nepodařilo pořídit zcela ostrou fotografii.

Roháček kozlík


18. Leptinotarsa decemlineata – Mandelinka bramborová

I když tento závodník mezi diváky často způsobuje rozporuplné emoce, dokázal si získat pozici v Top 20. Ovšem vzhledem k tomu, že jeho závodní tým má za sebou takové úspěchy jako překonání vzdálenosti ze středozápadu USA až na Ural, měla mandelinka velmi dobré předpoklady i pro lepší umístění. Možná ale touha po jídle byla jako obvykle větší než touha po vítězství a velký počet přestávek na občerstvení ji připravil o lepší umístění.

Mandelinka bramborová


17. Carabus sylvestris – Střevlík lesní

Tento zástupce týmu střevlíkovití vsadil na osvědčenou taktiku střevlíků rodu Carabus a oblékl velmi slušivý dres s unikátními vlastnostmi. Ten mu spolu s velmi rychlým během pomohl předběhnout i řadu létajících soupeřů a získat toto pěkné umístění, kterým zdatně sekundoval týmovému kolegovi Střevlíku zlatolesklému.

Střevlík lesní


16. Staphylinus olens - Drabčík smrdutý

Jeden ze dvou zástupců čeledi drabčíkovitých v pelotonu dokázal vybojovat toto velmi slušné umístění. Lze spekulovat, zda mu k němu nepomohly i nedovolené prostředky v podobě zápachu omračujícího a zpomalujícího okolní závodníky. Každopádně schopnost rychlého běhu byla pro tohoto závodníka nespornou výhodou. Jak je vidět na fotografii, vítězné gesto naznačuje spokojenost s konečným umístěním (nebo jde o výhrůžné gesto?).

Drabčík smrdutý


14.- 15. kovařík Selatosomus aeneus + § Oryctes nasicornis – Nosorožík kapucínek

První patnáctku závodního pole uzavírají dva dosti rozdílní závodníci. Umístění kovaříka, který je vybavený skákacím aparátem, a v zásadě celkem mrštný ostatně sázkové kanceláře předpokládaly. Ovšem umístění nosorožíka musíme z velké části přičítat tomu, že jako chráněný druh měl na startu nemalý časový bonus, který kompenzoval určitou neohrabanost, jež k tomuto závodníkovi patří. Navíc jeho roh umožňuje si v pelotonu snáze proklestit cestu mezi pomalejšími soupeři.

kovařík Selatosomus aeneus  Nosorožík kapucínek


13. Morpho menelaus – Morpha Menelaova

První ze tří závodníků ze stáje motýlů, kteří se umístili v Top 20 musí být nutně podezírán z opakovaného oslepování soupeřů během závodu. Jeho velikost a způsob letu totiž nedává předpoklady pro takovéto umístění. Jeho exotický a extravagantní dres způsoboval, že se někteří závodníci zastavovali, aby si tento "přírodní úkaz" ze zahraničí pořádně prohlédli, ostatní pak jeho kovový lesk oslepoval.

Morpha menelaova


12. § Rosalia alpina - Tesařík alpský

Umístění tohoto závodníka v Top 20 zajisté všichni očekávali, na druhou stranu jeho slušné mediální pokrytí jako symbolu ohrožené přírody mu nakonec mohlo přitížit, protože jako na favorita si na něj všichni dali pozor a jeho průběžné umístění si hlídali. Jako kriticky ohrožený druh měl však velký časový bonus a i když mu jeho tykadla mohou působit určitou pohybovou neohrabanost, umístění v Top 20 si nenechal vzít.

Tesařík alpský


11. Forficula auricularia – Škvor obecný

V tomto případě musíme mluvit o velkém překvapení, protože tento závodník není příliš populární. Negativní image však zastiňuje jinak poměrně dobré předpoklady dané schopností rychlého běhu a letu a také nástrojem pro odstraňování případných překážek z cesty. Tato unikátní výbava mu dopomohla až k tomuto velmi pěknému umístění.

Škvor obecný


10. Carabus auronitens – Střevlík zlatolesklý

Druhý ze dvou závodníků stáje střevlíkovití se umístil na konci první desítky. Šlo o jednoho z favoritů, kterému stájoví kolegové už tradičně během závodu pomáhali jako tahouni, protože je ikonou celé stáje a dlouhodobá mediální prezentace stáje je přece přinejmenším stejně důležitá jako umístění jednotlivců. Desátá příčka je však určitým zklamáním a pro příště by možná tým mohl ponechat větší prostor individuálním výkonům a aktuální formě závodníků. Očekával se také určitý negativní vliv důmyslného kovově lesklého dresu na soupeře, který se však zřejmě nedostavil v předpokládané míře.

Střevlík zlatolesklý


9. Coreus marginalis – Vroubenka smrdutá

Zástupce této velké stáje v pelotonu dokázal velmi zdatně uhájit čest všech svých nezúčastněných kolegů a vybojovat pěkné deváté místo. Je ale nutné připomenout, že kvůli opakovanému používání nedovolených omamných prostředků na soupeře byl této stáji pro rok 2006 omezen počet závodníků na jediného. Pro výše uvedené kontroverzní okolnosti jeho startu dokonce ani sázkové kanceláře nestanovily kurz.

Vroubenka smrdutá


8. Scaphidium quadrimaculatum – člunotvarec

Velmi překvapivé umístění naprostého outsidera. Lze spekulovat, že právě jeho naprosté podcenění ostatními závodníky mu umožnilo se během závodu maximálně koncentrovat na výkon a kompenzovat velikostní hendikep i horší materiální podmínky obvyklé u takto malých stájí. Kdo vsadil na jeho umístění v první desítce, pustil sázkovým kancelářím pořádně žilou.

člunotvarec Schaphidium quadrimaculatum


7. Anthaxia quadripunctata – Krasec čtyřtečný

Nečekaně dobrý výsledek tohoto nenápadného zástupce jinak poměrně populární stáje krascovití. Neúčast populárnějších a krásnějších týmových kolegů lze podle zpráv bulvárního tisku vysvětlit tím, že odměny, které za své předchozí dobré výsledky dostali od vedení stáje – roční permanentka na služby nejmenovaného kosmetického salónu – způsobila, že zameškali trénink a nedokázali se pro ročník 2006 kvalifikovat. Fotografie pořízená krátce po vyhlášení výsledků závodu ukazuje bujaré oslavy nečekaného umístění.

Krasec čtyřtečný


6. Attacus atlas – Atlas velký

Odborníky očekávané umístění na předních pozicích je pro tohoto zahraničního závodníka stáje motýli už tradiční. Velikostní předpoklady způsobují, že překonávání vzdáleností je pro něj hračkou. Při letu navíc pro pozemní soupeře zastiňuje měsíc (ve dne odpočívá), což způsobuje jejich dezorientaci a časovou ztrátu, a tím si sám pomáhá k lepšímu umístění.

Atlas velký


5. Aglais urticae – Babočka kopřivová

Podobně jako člunotvarec na 8. místě i tento nenápadný domácí závodník svým umístěním překvapil odbornou i laickou veřejnost a dokázal předhonit i některé favorizované kolegy z vlastního týmu. Velká stáj babočkovití, která do závodu nasadila hned 9 závodníků, z toho 2 působící v zahraničí, však zjevně dokáže připravit velmi kvalitní podmínky, které pomohou i jinak méně zdatným závodníkům maximálně rozvinout aktuální formu. Obrázek zachycuje závodníka během pózování fotografům v cíli.

Babočka kopřivová


4. Vespa crabro – Sršeň obecná

Ze sedmi závodníků stáje blanokřídlí se do Top 20 dokázala dostat pouze sršeň. Ovšem jako nejjedovatější závodník na startu vzbuzovala mezi soupeři náležitý respekt a ti si během závodu nedovolili žádné fauly a raději uhýbali z cesty. Také sázkové kanceláře neomylně rozpoznaly potenciál tohoto závodníka a všechny jej favorizovaly. O to větší bylo v cíli rozčarování sršně, že skončila těsně pod medailovými stupni.

Sršeň obecná


BRONZ – § Lucanus cervus – Roháč obecný

Bronzovou medaili za rok 2006 si odnesl tento favorizovaný domácí závodník, který má jako ohrožený druh časový bonus. U soupeřů už tradičně vzbuzuje respekt a jeho fyzické předpoklady pro dobré umístění jsou nepřehlédnutelné. Na rozdíl od škvora je totiž vybaven nejen k odklízení překážek na cestě, ale také zdržujících soupeřů (a to i z vlastního týmu!) a obtěžujících fanynek, za kteréžto chování bývá opakovaně kritizován některými nevládními ekologickými organizacemi. Pro velkou popularitu u veřejnosti bývá však tento jeho prohřešek přehlížen.

Roháč obecný


STŘÍBRO – Sympetrum sanguineum – Vážka rudá

Od stáje vážky se umístění na předních místech také očekávalo, rychlostí letu náleží mezi nejrychleji létající hmyz a také její velmi dobrý zrak ji pomáhá si udržovat přehled o soupeřích a během celého závodu tak může dobře taktizovat. Chytře zvolená barva dresu pak způsobovala, že soupeři viděli rudě, což snižovalo jejich soustředění na podávaný výkon. Některé týmy podaly po závodě protesty proti takovému nepovolenému prostředku, ovšem komise rozhodčích prohlásila dres za vyhovující a potvrdila stříbrnou medaili pro vážku.

Vážka rudá


ZLATO – Ecdyonurus venosus – Jepice potoční

Toto je naprostý triumf fair play a také nevídaná odvaha tohoto závodníka. Je všeobecně známo, že délka života závodníků této stáje dosahuje maximálně několika týdnů, proto nastoupení na start ročního závodu bylo odvážným gestem. Ostatní závodníci ukázali velký respekt a pochopení pro tohoto znevýhodněného soupeře a během závodu mu poskytovali nezištnou pomoc a podporu, bez níž by dokončení závodu, natož takovéto umístění ani nebylo možné. Fotografii z cíle agentury na přání pozůstalých nezveřejnily, proto nabízíme fotografii závodníka těsně před startem, ještě v plné síle.

Jepice potočníP.S. Bulvární tisk spekuluje, zda teď sršně nezačnou ve větším lovit jepice.

© Jakub Pechlát 2007, hmyz.net(zavináč)seznam.cz