HMYZ.NET

TOP 20 nejnavštěvovanějších fotografií 2007


Stejně jako loni jsem pojal tento žebříček jako sportovní komentář, tentokrát má připomínat kometování probíhání závodníků cílovou rovinkou.
Jednotlivé obrázky najdete ve větším provedení v sekci "fotografie".
Počet zobrazení Top 10 najdete ve statistikách v sekci "ostatní".


20. Carabus auronitens - Střevlík zlatitý

Vážení přátelé, v tuto chvíli zůstává v závodě už jen dvacet posledních borců. A kdo další se nám blíží do cílové rovinky? Vidím zlatavý lesk, není pochyb, je to Střevlík zlatolesklý. Podaří se mu obhájit loňské 10. místo? Mezičasy tomu nenasvědčují. Už byla řeč o tom, že družstvo střevlíků letos připravovalo příliš mnoho závodníků. Více, než kolika mohli trenéři věnovat dostatečnou pozornost. Závěrečný finiš vypadá vcelku nadějně, ale v závodě je ještě mnoho kvalitních soupeřů.

Střevlík zlatitý


19. Pyrrhocoris apterus - Ruměnice pospolná

Ale nyní se už věnujme dalšímu závodníkovi, kterým je Ruměnice pospolná. No, co se to děje, vážení přátelé, to je nevídané, do prostoru cílové rovinky vbíhají fanoušci, či spíše příbuzní závodníka a mohutně ho povzbuzují. Vypadá to tu jako když se otvírá hypermarket, kde mají 80% slevy. To tedy pořadatelé nezvládají. Ale ruměnice už proběhla cílem a fanoušci tak naštěstí sami uvolnili cílovou rovinku a přesunuli se za ruměnicí do prostoru za cílovou páskou. Závod tedy může pokračovat.

Ruměnice pospolná


18. Apatura iris - Batolec duhový

Jako další se objevuje Batolec duhový, na kterého je opravdu krásný pohled. A jak se dívám do seznamu závodníků, vypadá to na nejlepší letošní umístění baboček. Nemohu si odpustit poznámku, že barvoměna křídel je opravdu efektní ozdobou závodního dresu.

Batolec duhový


17. Hyles galii - Lišaj svízelový

A už dostávám zprávu, že v zatáčce před cílovou rovinkou se u květu občerstvuje Lišaj svízelový. Je opravdu zvláštní, že to dělá tak blízko před cílem, to ho určitě bude stát několik pozic. Ovšem ti z vás, kteří pravidelně sledují sportovní média, určitě uznají, že reprezentovat družstvo lišajů, z kterého se všichni zajímají jen o Dlouhozobku svízelovou, která mimo sezónu tak často pózuje u truhlíků s květinami, je psychicky i fyzicky velmi náročné.

Lišaj svízelový


16. Carabus Scheidleri - Střevlík Scheidlerův

Jak se dalo čekat, Lišaje předhání jeden ze soupeřů, kterým je Střevlík Scheidlerův. To vypadá na zajímavé překvapení letošního ročníku. Všichni ostatní střevlíci jsou už v cíli bez naděje na dobré umístění. Bezpochyby jde o jednoho z černých koní letošního závodu.

Střevlík Scheidlerův


15. Attacus atlas - Atlas velký

Najednou se nám tu nějak setmělo, to se do cíle blíží Atlas velký, populární zahraniční závodník známý tím, že plocha jeho křídel je ze všech motýlů největší. Pohled na časomíru ale ukazuje, že na loňské 6. místo to asi stačit nebude. Zřejmě podcenil obsazení zdejšího regionálního závodu a taky při pohledu na jeho letošní velmi nabitou sezónu mu už asi i docházejí síly.

Atlas velký


14. § Otakárek fenyklový - Papilio machaon

Za ním vlétá do cílové rovinky velký oblíbenec fanoušků, Otakárek fenyklový. Po loňské vynechané sezóně, kterou věnoval charitativním projektům na ochranu přírody se letos tento symbol chráněných druhů do závodu vrátil a svými projekty pověřil jinou známou osobnost, Jasoně červenookého. Ovšem jak je vidět na závěrečném tempu, forma otakárka zatím není, co bývala.

Otakárek fenyklový


13. Forficula auricularia - Škvor obecný

A kdo je další? Už to vidím, varování pro ty z vás, kteří ještě věří, že škvoři lezou lidem do uší, nasaďte si ucpávky, do cílové rovinky se blíží Škvor obecný. Loňské velké překvapení se letos zřejmě zopakuje, škvor možná obhájí své loňské 11. místo. A pro ty z vás, kteří ucpávky nemáte, vězte, že jde o pověru.

Škvor obecný


12. Chrysopa sp. - zlatoočka

A co to vidí mé oči tentokrát? To je přece zlato,… Promiňte, chci říct Zlatoočka. Ale jak vidím ostatní komentátory, oslepeni jsou jejíma očima všichni. A asi i její soupeři na to doplácejí, jak jinak si vysvětlit tento nadějný čas, když loni zůstala zcela bez povšimnutí. Ovšem to závodila poctivě v černých brýlích…

zlatoočka


11. § Rosalia alpina - Tesařík alpský

Nyní už věnujme pozornost Tesaříkovi alpskému. A je to tu zase, obvyklá neohrabanost a dloubání tykadly do diváků v cílové rovince. Ale co bychom neodpustili takto populárnímu závodníkovi. Před závodem se proslýchalo, že díky mírné zimě se mu letos podařilo projít náročnějším tréninkovým programem a skutečně to vypadá nejméně na obhájení loňské pozice.

Tesařík alpský


10. Anthaxia quadrimaculata - Krasec čtyřtečný

Jako další vbíhá do cílové rovinky Krasec čtyřtečný… Omlouvám se za odmlku, podával jsem brazilskému kolegovi lupu, aby na závodníka viděl, z jihoamerických závodů není zvyklý na tak malé druhy. I letos jde o jediného zástupce krasců, družstvo má stále problémy s disciplínou svých svěřenců, kteří se proto nejsou schopni do závodu kvalifikovat. A jak tak koukám do prostoru za cílovou páskou, i letos krasci chystají bujaré oslavy, zřejmě bez ohledu na umístění, protože pohled na časomíru nenaznačuje naději na lepší než 10. příčku oproti loňské sedmé.

Krasec čtyřtečný


9. Coreus marginalis – Vroubenka smrdutá

Kdo je další? Vroubenka smrdutá? To je zajímavé, vážení přátelé, já nic necítím. Je vidět, že se po loňských protestech družstvo ploštic polepšilo a už při závodech nepoužívá nedovolené omamné prostředky. Ale umístění dvou ze tří nasazených závodníků v první dvacítce, což naznačují průběžné výsledky, je u tohoto družstva přece jen poněkud překvapivé.

Vroubenka smrdutá


8. § Oryctes nasicornis - Nosorožík kapucínek

Podle typického dusotu není pochyb, jako další se blíží Nosorožík kapucínek. A jeho čas, vážení přátelé, naznačuje dokonce výrazné polepšení oproti loňsku. Umím si představit, že se začne znovu projednávat otázka, zda mají mít chráněné druhy časový bonus. Ale řekněte sami, chtěli byste přijít o účast někoho takového? Závod bez nosorožíka by přece byl jako Vánoce bez Pyšné princezny.

Nosorožík kapucínek


7. § Lucanus cervus - Roháč obecný

A podle pískotu a křiku obecenstva se nemůže blížit nikdo jiný než Roháč obecný. Jeho loňská bronzová medaile ještě zvýšila jeho popularitu. A je to tady, i zde, stejně jako v průběhu celého závodu, se na něho vrhají hysterické fanynky, jejichž odklízení mu dělá letos zřejmě větší obtíže než loni. To zdržení v cílové rovince bude opravdu značné. A jak to tak vypadá, připraví ho o medaili!

Roháč obecný


6. Sympetrum sanguineum - Vážka rudá

Jen taktak stačili pořadatelé vyprázdnit cílovou rovinku a už se objevuje Vážka rudá. Ale kdepak, rudý dres letos nezabírá. Všichni přece vidíme rudě už někdy od podzimu, kdy se oznámilo výrazné zdražování všeho možného. Sázka na loňskou taktiku tedy letos vážce nevyšla. Na medailové umístění to nevypadá.

Vážka rudá


5. Vespa crabro - Sršeň obecná

Podle bzukotu to vypadá, ano, je to tak, blíží se Sršeň obecná. Letos velmi motivovaná poté, co na ni loni zbyla jen bramborová medaile. Prosvištěla cílovou rovinkou a v tuto chvíli je to opravdu průběžné první místo.

Sršeň obecná


4. Ecdyonurus venosus - Jepice potoční

Ale co to nevidím, stejně jako loni vlétá za mohutného povzbuzování diváků do cílové rovinky Jepice potoční. Kdo sleduje sportovní dění, ví, že letos tato závodnice podstoupila řadu omlazovacích procedur, aby prodloužila svou výdrž při závodě. Ale teď, na konci závodu to vypadá, že ani letos nebude možné uveřejnit cílové fotografie. Jepice mohutně finišuje… a ano, její čas je opět lepší než čas sršně! Ovšem v cíli jepice padá vyčerpáním a nejspíš ani okamžitá lékařská pomoc nic nezmůže proti její geneticky dané krátkověkosti.

V závodě nám nyní zbývají už jen poslední tři závodníci.

Jepice potoční


BRONZ – Gromphadorrhina portentosa - Šváb madagaskarský

Jako první se za podivného syčení objevuje Šváb madagaskarský… (ozve se výkřik a rána) Promiňte, brazilský kolega omdlel. Patrně zapomněl odložit lupu a lekl se tak velkého závodníka, který navíc syčí jako had. Podle ohlasů od závodníků, kteří jsou již v cíli, ale takto působil i na ně. A tak se asi není co divit, že … ano, je to tak, získá nejhůře bronzovou medaili.

Šváb madagaskarský


STŘÍBRO – Ectobius lapponicus - Rusec laponský

Další vbíhá do cílové rovinky Rusec laponský. To je, vážení přátelé, ač to podle jména nevypadá, domácí závodník z družstva švábů. Jak možná víte, před letošním závodem se zahraniční kolegové přijeli aklimatizovat k nám a zdá se, že to bylo dobré rozhodnutí. A sledujme už časomíru… Neuvěřitelné, pro rusce je to nejhůře druhá příčka, tedy stříbro pro domácího závodníka!

Rusec laponský


ZLATO – Blaberus giganteus - Šváb obrovský

A jako poslední se v cíli objevuje další zahraniční reprezentant, Šváb obrovský. Vypadá to tedy na neočekávaný triumf družstva švábů, které se loni závodu vůbec neúčastnilo. Tento obrovitý závodník má ale mimořádné předpoklady pro závod tohoto druhu. A je to opravdu tak, Šváb obrovský získává zlatou medaili! Mezi medailisty je tak jediný domácí závodník. A jak koukám do výsledkové listiny, asi ani letos se nevyhneme strkanicím v cíli, sršeň je opět nespokojená, že v samém závěru závodu přišla o medaili a jde si to se šváby vyříkat po svém.

Šváb obrovskýVzhledem k mimořádným okolnostem, které doprovázejí letošní závod, jsme dodatečně oslovili několik předních odborníků, zástupce některých úřadů a samozřejmě závodní týmy:

Redaktor: "Myslíte si, že by se mělo uvažovat o vyloučení zahraničních závodníků ze soutěže?"
Profesor Svižník, Univerzita Brouka Pytlíka, fakulta sportu: "Podívejte se, švábi mají dobré, ale opravdu dobré předpoklady k běžeckým sportům a má-li zůstat tento závod součástí světového poháru, nelze, ale opravdu nelze z něj zahraniční závodníky vyloučit. A teď mě omluvte, chvátám, ale opravdu chvátám."

Docent Beruška, Vysoká škola Ferdy Mravence, katedra sportovní etiky: "V každém případě je nutné přezkoumat podezřelé prostředky, které švábi během závodu použili. Na druhou stranu jsem všemi sedmi tečkami pro, aby závod zůstal otevřen i zahraničním účastníkům."

Redaktor: "Je pravda, že se na vás obrátila některá družstva se stížností na družstvo švábů?"
MUDr. Hrobařík, hlavní hygienik: "Mohu potvrdit, že náš úřad byl požádán, aby přezkoumal hygienické a sanitární poměry v zemi, zda nemají švábi k tréninku neodůvodněně lepší podmínky než ostatní družstva. Naše zjištění předáme ve stanovené lhůtě, aby bylo možno včas připravit podmínky pro další ročník závodu.""

Redaktor: „Už podruhé se vám podařilo překonat sršně, což se jim určitě opět nebude líbit, jak se s jejich útoky vyrovnáváte?“
Arnošt Jepičík nejml., tiskový mluvčí družstva jepic: „Po loňském vítězství jsme si najali specializovanou bezpečnostní agenturu STB (Sršně Tlučeme Bez vyzvání) a zřejmě s ní budeme muset prodloužit smlouvu. Zvlášť důležitá je pro nás ochrana těch závodníků, které vybereme pro omlazovací kůru, do těch vkládáme největší naděje.“

Redaktor: „Po letošním nečekaném triumfu vašeho družstva se i na vás obrátil hněv sršní. Asi víte, jaká byla situace jepic po loňském závodě, přijmete podobná opatření?“
Šváboslav Novák, český národní manažer AC Inter Cockroaches: „Žádná opatření nechystáme, pro nás sršně nejsou ničím jiným než bzučícími stíny na obloze. Zato už plánujeme přípravy na příští ročník, v němž jim to doufám opět natřeme. Ať si na nás sršně zase zlámou žihadla!“


P.S. Bulvární tisk spekuluje, že kromě jepic začnou sršně ve větším lovit také šváby.

© Jakub Pechlát 2008, hmyz.net(zavináč)seznam.cz