MantodeaPočet druhů na světě (v ČR): 2000 (1)

Délka těla: 20 až 160 mm

Znaky: Středně velký až velký hmyz s protáhlým tělem, jehož tvar často napodobuje vegetaci (mimikry), díky čemuž mívají některé kudlanky i velmi nápadné barvy a kresby. Většina druhů je však zelená nebo hnědá bez výraznějšího zbarvení či kreseb. Hlava je trojúhelníkovitá a velmi pohyblivá (patrně nejpohyblivější mezi hmyzem vůbec) s výraznýma očima. První pár končetin je přeměněn v lapací orgán, nástroj s trny a hroty pro lov a přidržování kořisti. Křídla jsou plně vyvinutá, první pár je mírně kožovitý a chrání druhý pár blanitých křídel.

Stanoviště: na vegetaci, kde hledají kořist

Způsob života: Dravci, orientují se zrakem, mají prostorové vidění potřebné k odhadnutí vzdálenosti kořisti. Aktivní jsou zpravidla ve dne a žijí jednotlivě. Ke kořisti se nejprve pomalu přibližují a poté ji v mžiku chytí předníma nohama.

Potrava: Nejrůznější členovci, velké druhy loví i malé žabky nebo ještěrky.

Rozšíření (výskyt): celosvětový v teplejších oblastech, většina druhů v tropech a subtropech

Rozmnožování a vývoj: Samice se k samci chová jako k jiné kořisti, proto se samec k samici přibližuje velmi opatrně, třeba i několik hodin. Po páření se rychle vzdálí. Je-li samice hladová, může se samec stát její kořistí. Jeho nervové centrum potřebné po dokončení páření je umístěno v zadečku, proto může být páření úspěšné, i když je samec uloven a samice ho začne od hlavy požírat. Vajíčka jsou (podobně jako u švábů) kladena do zvláštního pouzdra, tzv. ootéky, tvořené ze zvláštního sekretu, který na vzduchu tuhne v papírovitou hmotu. Ootéka obsahuje až několik stovek vajíček. Samice jich vytváří několik a připevňuje je na vegetaci či kameny. Samice některých druhů ootéky hlídají až do vylíhnutí nymf. Vývoj je proměna nedokonalá a trvá zpravidla několik měsíců. Nymfa se od dospělce liší velikostí, chybějí jí pohlavní orgány a křídla. Od počátku jsou nymfy dravé, malé kudlanky se živí např. mšicemi.

Taxonomie řádu: 8 čeledí

Pozn.: Některé druhy umějí rozeznat zvuky vydávané netopýry pomocí sluchového orgánu na hrudi.